poniedziałek, 16 czerwca 2014

Place zabaw!

Od jakiegoś już czasu pogoda nam dopisuje, więc ulubionym miejscem dzieci w mieście stały się place zabaw. To tam toczy się życie towarzyskie najmłodszych.
Ajakie są korzyści (inne poza towarzyskimi dla dzieci i mam:) placów zabaw?
Co daje dziecku czas spędzany na placu zabaw?

1. Jest skutecznym lekarstwem na poprawę humoru
Wystarczy popatrzeć na twarze dzieci, które wchodzą na plac zabaw. Radość wyzwala w organizmie substancje chemiczne, które korzystnie wpływają na pracę mózgu i jeszcze bardziej poprawiają nastrój dziecka. Plac zabaw zapewnia również maluchowi więcej swobody niż mieszkanie czy podwórko. A zapewnienie dziecku częstej możliwości swobodnej i beztroskiej zabawy to prosty sposób na wychowanie optymisty.

2. Działa uspokajająco
Taki zbawienny wpływ może mieć huśtanie. Oddziałuje na część układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za prawidłową równowagę. Dobrze wpływa także na koncentrację i skupienie.

3. Pozwala maluchowi usprawnić ciało
Dzięki sprzętom na placu zabaw dzieci uczą się kontrolować ciało, poznają jego ograniczenia, zdobywają umiejętność koordynowania i planowania ruchów. Gdy dziecko intensywnie się rusza, wzmacniają się mięśnie i kości. Gdy wspina się po drabinkach lub ściance, ćwiczy naprzemienne ruchy rąk i nóg, a te dobrze wpływają na współdziałanie półkul mózgowych. Wszystko to zaprocentuje w przyszłości.

4. Daje okazję do nawiązania kontaktów
Gdzie można nauczyć się czekania na swoją kolej? Np. w kolejce do zjeżdżalni. W piaskownicy można doskonalić umiejętność wymieniania się foremkami, a przy karuzeli – współdziałania. Zabawa na placu zabaw to trening współpracy, kreatywności i współzawodnictwa. Dzieci poznają zasady współżycia w grupie, ale też lepiej rozumieją własne możliwości. Zaczynają się uczyć, jak budować relacje z innymi maluchami. Zdobywają wiedzę o sobie i kontaktach między rówieśnikami. A przy tym doświadczają różnych – pozytywnych oraz tych mniej przyjemnych – uczuć.


5. Zapewnia odpowiednią porcję tlenu
Zaletą placów zabaw jest to, że są na dworze, a małe dzieci zwykle zbyt dużo czasu spędzają w domu. Gdy szybko rosną, potrzebny jest im ruch na świeżym powietrzu, by dobrze rozwijały się fizycznie.

6. Zwiększa sprawność intelektualną
Zabawy w piaskownicy, np. chodzenie po piasku, przesypywanie go, stawianie babek angażują wiele zmysłów (m.in. dotyku, wzroku, równowagi) i powodują, że w mózgu w tym samym czasie do pracy pobudzanych jest wiele komórek. Tworzą się między nimi nowe połączenia i wzmacniają te, które już istnieją. Gdy zrobi się ciepło, pozwól dziecku biegać boso po piasku - stopy odbierają impulsy dotykowe i przekazują je do mózgu. Dotyk jest zmysłem, który bardzo wcześnie rozwija się u dziecka, dlatego współdziała z wszystkimi innymi i pomaga w harmonijnym rozwoju.

7. Uczy pewności ruchów i odwagi
Malec na zjeżdżalni, ruchomym moście z bali łapie równowagę, oswaja się z tym, że jego ciało bezwładnie zjeżdża na zjeżdżalni, a przy okazji uczy się asekurować przed upadkiem i dowiaduje się, jak miękko wylądować.

za: http://dziecko.niania.pl/maluch/artykul,5913.html




A tutaj jakby ktoś chciał sprawdzić, czy plac zabaw na którym się bawi jego dziecko jest bezpieczny? Jakie są normy, zalecenia? http://dziecko.niania.pl/maluch/artykul,5901.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz